Gazete tirajları gazeteler haftalık gazete satış oranları

Anasayfa
Haberler
Dergiler
Televizyon kanalları
Rating Oranları
Gazete Tirajları

Gazete tirajları - Gazete satm adetleri - Satış miktarı - Satış Oranları

Ulusal Gazetelerin satış rakamları nedir, Gazete tirajları:
Türkiye'nin en çok satan gazeteleri, en büyük gazeteleri hangileri bunlara göz atalım. Bu soruların cevabını bulabileceğimiz yer gazete tirajlarından geçer. Her hafta güncel olarak gazete basım adetlerini takip etmeniz mümkün. Hangi gazete ne kadar satmış, haftalık gazete satış rakamlarına şu adresten ulaşabilirsiniz: Gazete tirajları


Gazete tirajı ne demektir?:
Gazete, dergi ve kitap gibi neşriyatların satın alma talepleri de göz önüne alınarak bir defada yapılan basım adedini ifade eder. Genelde gazete tirajları yada kitap ve dergi tirajlarını bağımsız kurumlar tarafından belirlenir.

Dünyada en çok satılan gazetelere göz atacak olursak, Japonya başta olmak üzere Hindistan, Çin, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerin öne çıktığını görüyoruz. Hatta haftalık olarak milyonlarla ifade edilen satış rakamlarına ulaşmaktadır bu ülkelerdeki büyük gazeteler.

Ülkemize bakacak olursak, Zaman, Posta, Hürriyet, Sabah, Sözcü, Fotomaç, Fanatik, Türkiye, Milliyet, Habertürk, Yeni Şafak, Takvim, Güneş, Akşam, Star, Vatan gibi daha bir çok gazete iyi bir satış düzeyi yakalasa da, malesef ülkemizdeki rakamlar en çok satan ülkelerle kıyaslanacak bir seviyeye henüz ulaşmadı. Gazetelerin satış adetleri o ülkenin gelişmişliğinin ve okumuşluğunun da elbette önemli bir göstergesi olduğunu göz önüne alacak olursak, bizim de milyonlarla ifade edilen gazete satış rakamlarına ulaşmamız arzumuzdur.

Gazetelerle ilgili istatistikler belirlenirken iki şey öne çıkar:
Gazetelerin "baskı adedi" ve gazetelerin "satış miktarı".

Baskı adedi nedir?:
Günlük, haftalık, aylık yada senelik baskı adedi gibi ifadeler, basılan gazetenin baskı hataları olan basımlar hariç basılan gazete adedini ifade eder.

Satış miktarı nedir?:
Gazetenin günlük, haftalık, aylık yada senelik olarak satılan gazete adedini ifade eder. Ki bu aynı zamanda tiraj olarak da ifade edilir ve gazetelerin halk tarafından ne kadar okunup ounmadığı bı yolla belirlenir.