Rating oranları kanal reytingleri günlük rating sonuçları

Anasayfa
Haberler
Dergiler
Televizyon kanalları
Rating Oranları
Gazete Tirajları

Televizyon Ratingleri - Tüm Rating Oranları - Rating Sonuçları

Rating demektir?:

Televizyon kanallarına ait programların izlenme payı nedir, günlük izlenme oranları nedir, rating oranları, reyting sonuçlarına şu adresten ulaşabilirsiniz: Rating oranları


Rating oranları, veyahut reyting, kanal reyting oranları, televizyon reytingleri, kanal reytingleri, kanal izlenme oranları, televizyon izlenme oranları gibi kavramlar artık hayatımızın içine girdi. Peki bu kelimler neyi ifade ediyor, rating veya reyting nedir, nasıl ölçülür, bunları hep birlikte bir ele alacağız.

Televizyon o kadar hayatımızın bir parçası haline geldi ki, artık televizyon reklamları paha biçilmez bir tanıtım aracı haline geldi. Öyle ki Türkiye, avrupa ve tüm dünyada büyük küçük tüm şirketler reklamlarını bu ekran aracılığıyla yapar. Bu reklama ödedikleri paraları peki kim, nasıl belirler? İşte retingler, tam da burada çok önemli. Ülkemizde yayın yapan Atv, Kanal D, Show Tv, Star Tv, Fox Tv, TV8, TRT, Beyaz Tv gibi ulusal kanallar, A Haber, CNN Türk, Habertürk, NTV, Kanal 24, Ülke Tv gibi haber kanalları, maç yayınlarını veren Lig Tv yada diğer spor kanallarını bunlara bir örnek olarak sayabiliriz.

Televizyon kanallarının yada tv programlarının izlenme oranına kısaca "rating" denir. Izleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranidir. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düsen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. Izlenme Payi, bir kanalin belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almis oldugu payi gösterir. Yani o an televizyon başında olan her yüz kişiden kaçı bu programı, filmi yada diziyi izliyor, bunun cevabını bu şekilde öğreniyoruz. Bunu genelde bağımsız kuruluşlar ölçer çeşitli denekler aracılığıyla. Belli bölgelerden, belli kesimden, belli gelir gurubundan yada belli eğitim seviyesi gibi çeşitli kategoriler altında da ölçülebilmektedir.

Şimdi gelin bu reyting sonuçlarındaki özel kelimelere birlikte bakalım:

A/B ve TOTAL ne demek?:
Ölçüm yapilan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu gruplari olustururken hane reisinin egitim ve meslegine bakiliyor. Egitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dedigimiz grubu olusturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu gruplarin toplami demek.

Reyting (toplam izlenme orani) %:
Belirli bir zaman diliminin dakikasi basina düsen ortalama izleyici orani. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme orani.

Share (izlenme payi) %:
Bir kanalin ve programin belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldigi pay.

Rating ölçümü nasıl yapılır?:
Belli bir sayıda evler seçilir ve bu liste normalde gizli tutulur ki herhangi bir suistimalin yapılmasının önüne geçilmesi sağlanır. Bu denek evlere bir rating ölçüm aleti takılır ve bu ölçüm aleti o kişi hangi saatlerde hangi kanalı izlemiş, hangi programa bakmış hepsinin kaydını ayrıntılı bir şekilde tutar ve reyting ölçümü yapan bağımsız kuruluşa aktarılır. Bu rating oranları istatistik halinde günlük olarak açıklanır ve ilgili kanallara ve birimlere iletilir. Bu rating oranlarına göre en çok izlenmiş programlar o oranda aslan payı bir gelir elde eder ve bu orana göre kademeli olarak reyting değerine göre düşer.

Televizyon reytinleri bu vesile ile televizyon kanallarının en büyük gelir kaynağı olan reklam gelirlerini doğrudan etkilediği için çok önem arz eder. Bu yüzdendir ki günümüzde bir çok dizi televizyon ekranlarında boy göstermekte, yeterli izlenme oranını alamayan diziler çoğu zaman final bile yapamadan apar topar ekrandan kaldırılmakta ve yerlerine yeni diziler gelmektedir. Evlilik programları, talk show, eğlence programları, tartışma programları, spor programları, haber programları, yarışma programları, futbol maçı yada spor müsabakaları ve daha niceleri, hep bir rekabet halinde. O yüzden izlenme payı bu programların kaderini belirler.